WYBRANE PROJEKTY

2022

Przeprowadzki

Kuratorka wystawy dla dzieci poświęconej migracjom. Interaktywna ekspozycja w Muzeum Emigracji w Gdyni to opowieść świecie z perspektywy ruchu!

Jak działa miasto?

Współautorka programu edukacyjnego dla szkół towarzyszącego wystawie “Walka o ulice” odbywającej się w ramach 14. edycji festiwalu “Warszawa w budowie” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Plac Budowy!

To cykl warsztatów architektonicznych dla starszych dzieci (10-13 lat) realizowany wspólnie z Hanną Zwierzchowską w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Pierwsza edycja otrzymała nagrodę “Słoneczniki 2022”.

Relacje od nowa

W ramach projektu Mazowieckiego Instytutu Kultury “Relacje od nowa” stworzyłam moduł warsztatów książkowych dla dzieci wokół relacji, bycia razem, wspólnotowości. Przygotowałam też szkolenie dla kadr kultury i edukatorów poświęcony twórczej pracy z książką.

Jak działa sztuka?

To nowe, cykliczne zajęcia ogólnoartystyczne dla dzieci w wieku 10-13 lat, realizowane przez cały rok szkolny w Służewskim Domu Kultury.

Antropocen

Współautorka programu edukacyjnego dla szkół towarzyszącego wystawie “Antropocen” przygotowanej przez Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki w Warszawskim Pawilonie Architektury Zodiak.

Redaktorka ADE

Współpracuję z Narodowym Instytutem Architektury i Urbanistyki w ramach tworzenia portalu z zasobami edukacyjnymi i sieciującymi o nazwie “Architektura dla Edukacji”. Jestem odpowiedzialna za dział “DOM”

“Archikultura – edukator architektoniczny”

Jestem wykładowczynią studiów podyplomowych “Archikultura”,będących wspólnym projektem Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Politechniki Gdańskiej i NIAiU. Prowadzę zajęcia z metodyki Powszechnej Edukacji Architektonicznej.

2021

Formy Podstawowe

Projekt Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Fundacji EFC realizowany w Szkołach Podstawowych. Zaproszeni do projektu artyści i artystki proponują dzieciom 10 prac do zrobienia. Różnorodne propozycje twórcze spakowane w 10 pudełek trafiły do 10 szkół.

Przestrzeń jako narzędzie (edukacyjne)

Seria warsztatów dla nauczycieli i nauczycielek poświęcona przestrzeni i edukacji architektonicznej. Szkolenia poświęcone były metodom pracy z najmłodszymi (6-9 lat), stanowiły efekt współpracy pomiędzy Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Narodowym Instytutem Architektury i Urbanistyki.

Wszędzie widzę opowieści

Warsztaty storytellingowe dla dzieci zrealizowane w Bibliotece Gdynia: część pierwsza “Pudło z klockami” oraz część druga “Atlas bohaterów i bohaterek”.

Konkurs Filmowych Odkryć

Materiały edukacyjne przygotowane do sekcji “Konkurs Filmowych Odkryć” w ramach festiwalu “Kino dzieci”. Do każdego z filmów nagrałam mikro-wprowadzenia (przed seansem) oraz pocztówki (aktywność po seansie).

2020

Architektura: ćwiczenia z myślenia

Nowa odsłona projektu to cykl filmów o architekturze dla dzieci zrealizowany z Narodowym Instytutem Architektury i Urbanistyki.

Zjednoczone Królestwo Obrazów

Zestaw e-booków narracyjno-aktywnościowych dla dzieci poświęconych sztuce i kulturze wizualnej, projekt zrealizowany w ramach stypendium MKiDN “Kultura w sieci”.

Rodzinne ćwiczenia z dostępności

Razem z Muzeum Emigracji w Gdyni stworzyłam dwie części publikacji online dla dzieci poświęconej dostępności różnych przestrzeni. Na wiosnę eksperymentalnie powstał “Dom najlepszy na świecie” a na jesieni Miasto dla wszystkich”.

Latający Klub Książki

Warsztaty książkowe w bibliotece oraz cykl filmów dokumentacyjno-inspiracyjnych dla bibliotekarzy i bibliotekarek.

Coś wisi w powietrzu

Trylogia pandemiczna dla dzieci i rodziców, czyli opowieści na nowe czasy! Opowiadania można pobrać ze strony projektu.

Rzeczy mało widoczne

Projekt finalizujący udział w Szkole Patrzenia, publikacja dla dzieci oraz narzędzie narracyjne dla edukatorów i nauczycieli.

Akademia Młodych Architektów

Koordynacja i współtworzenie projektu dla młodzieży licealnej realizowanego przez Fundację Inna Przestrzeń.

Muzeum Szklanych Domów + Ćwiczenia z okolicy

Działania edukacyjne dla dzieci na wystawie “Muzeum Szklanych Domów” w Wolskim Centrum Kultury + Program towarzyszący wystawie “W poszukiwaniu idei osiedla społecznego” dostępny online dla nauczycieli i edukatorów do pracy zdalnej z młodzieżą.

2019

Architektura: ćwiczenia z myślenia

Autorski, stypendialny cykl warsztatów architektonicznych dla dzieci – laboratorium testowania idei. Na bazie zebranych doświadczeń stworzyłam narzędziownik edukacji architektonicznej dla nauczycieli i edukatorów. Projekt zdobył I nagrodę w konkursie Golden Cubes i II miejsce w konkursie Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej.

Edukacja w Zodiaku

Współpraca merytoryczna nad programem i realizacja warsztatów dla grup szkolnych poświęconych architekturze, urbanistyce i eksperymentom przestrzennym. Program zrealizowany dla Warszawskiego Pawilonu Architektury Zodiak.

Jak opowiedzieć siebie?

Cykl warsztatów dla nastolatków towarzyszący wystawie “Farba znaczy krew” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Praca nad subiektywnym i emocjonalnym przewodnikiem po dziełach sztuki z tekstami i kolażami uczestników.

Szkoła Letnia – XI rozdział Parku Rzeźby na Bródnie

Liderka jednej z grup projektowych odpowiedzialnych za pracę nad szlakami edukacyjnymi w Parku. Efektem wspólnych działań jest publikacja “Zakorzenione” poświęcona parkowym drzewom. Edycja odbyła się pod hasłem “Ekomuzeum”.

Projektowanie uniwersalne

Współprowadzenie cyklu warsztatów w warszawskich podstawówkach poświęconych zagadnieniom dostępności miasta i barierom architektonicznym w przestrzeniach publicznych.

2018

Znaki człowieka

Projekt edukacyjny dla dzieci z zakresu projektowania graficznego i zasad komunikacji wizualnej, przygotowany we współpracy z Fundacją Dom Kultury. Warsztaty prowadzone w warszawskich szkołach podstawowych.

Sztuki proste

Kuratorka wystawy finałowej projektu „Sztuki proste” realizowanego w warszawskich Młodzieżowych Ośrodkach Wychowawczych przez Fundację Dom Kultury i zaproszone do współpracy artystki.

Bareforytka Roma

Projekt Fundacji Dom Kultury oparty na serii warsztatów i finałowym mini-festiwalu kultury romskiej. Wystawa festiwalowa prac dzieci z warszawskiej społeczności romskiej w Muzeum Warszawskiej Pragi.

przed 2018

Wejdź w muzeum

Autorski program dla licealistów i licealistek, realizowany w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Między 2013 a 2018 stworzyłam i przeprowadziłam 8 edycji. Projekt nagrodzony Warszawską Nagrodą Edukacji Kulturalnej.

Działamy z kolekcją!

Współkuratorka wystawy dla dzieci „Działamy z kolekcją!” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Stworzenie eksperymentalnej przestrzeni dla najmłodszych widzów bazującej na dziełach z muzealnej kolekcji.